Pomysły na zastosowanie inteligentnego oświetlenia w domu

inteligentne oświetlenie 1

Ostatnimi czasy systemy Smart Home zyskały bardzo na popularności. Nic w tym dziwnego. Większość osób chciałaby, aby ich dom był inteligentny i mogli sterować nim z pozycji swojego telefonu, będąc nawet poza domem.

W dalszym ciągu jednak są osoby, którym nie podoba się wprowadzanie tego typu rozwiązań do swojego miejsca zamieszkania, gdyż uważają, że zbyt mądry dom w przyszłości może nie wpuścić nas do środka przy braku prądu. Nie wybiegajmy jednak aż tak daleko w przód i skupmy się głównie na inteligentnym oświetleniu. Wprowadzenie do domu światła kompatybilnego z internetem wcale nie przysporzy nam kłopotów, a może jedynie pomóc.

Czym jest i jakie ma zalety inteligentne oświetlenie?

Smart home w przypadku oświetlenia wcale nie jest zbyt skomplikowany. Różnica pomiędzy takim rozwiązaniem, a standardowymi lampami polega tylko i wyłącznie na możliwości połączenia się z siecią i sterowaniem urządzeń nawet z każdego miejsca na ziemi z dostępem do WiFi.

Nie ma co jednak ukrywać, że poszczególne lampy, żarówki czy oprawy posiadają bardzo wiele możliwości ustawianych z pozycji naszych smartfonów. Pierwszą ich dużą zaletą może być możliwość zmiany barwy światła i jego temperatury względem pory dnia i nocy. Pomaga to w dużej mierze w ustabilizowaniu trybu dnia przez osoby zamieszkałe. Ponadto, gdy przeszkadza nam zbyt duża ilość światła, zawsze możemy przyciemnić jego poziom w pomieszczeniu. Pozwala to ograniczyć rażenie nas w oczy przy wykonywaniu różnych czynności oraz niekiedy wprowadzić komfortowy i relaksujący nastrój w naszym pomieszczeniu.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że oświetlenie inteligentne jest dużo bardziej ekonomiczne, aniżeli zwykłe żarówki. Do tego przyczynia się również możliwość świecenia w trybie eko, która zdecydowanie oszczędza sporo energii.

Jakie posiadamy typy inteligentnego oświetlenia?

inteligentne oświetlenie 2

Zacznijmy od żarówek typu smart. Możemy je wkręcić w niemal dowolną lampę podłączoną do prądu i sterować nimi zarówno z pozycji włącznika na ścianie, jak i z aplikacji w naszym telefonie. Po wyjściu z domu możemy być pewni, że nie zostawimy włączonego światła, ponieważ łatwo możemy to sprawdzić i w każdej chwili wyłączyć.

Przejdźmy teraz do jednego z długo utrzymujących się trendów, na którego koniec się nie zanosi. Chodzi mianowicie o inteligentne oprawy podtynkowe. Te służą do umieszczania ich w podwieszanym suficie i umożliwiają łączenie ich w grupy z poziomu aplikacji. Zawierają bardzo duży zakres zmiany barwy, a mianowicie od 3000K do 6500K, co umożliwi dostrojenie ciepła do każdej, wykonywanej czynności.

Ciekawą propozycją mogą być jeszcze szynoprzewody. Ich design zapewni modernistyczny wygląd pomieszczenia, a oprawy z żarówkami możemy skierować niemal w każdą stronę i zapewnić punktowe naświetlanie.

Oprawy podtynkowe – opis

Skupmy się jeszcze na chwile na inteligentnych oprawach podtynkowych. Posiadamy wiele kształtów tego typu oświetlenia, a najpopularniejszymi z nich są kwadrat i okrąg. Napięcie pobierane z sieci to 230V więc światła te nie potrzebują żadnych prostowników czy transformatorów po drodze. Moc jaką zawierają sięga 6W, co nie jest dużą wartością i to właśnie zapewnia niskie zużycie energii.

Wymiary tego typu oświetlenia to około 11x11cm. Oprawy podtynkowe po części stworzone są ze stali, ale również i plastiku. Nie ma co jednak martwić się o ich wytrzymałość, gdyż połączenie tych dwóch elementów jest w stanie przetrwać bardzo wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *