Panele na ogrzewanie podłogowe – co musisz o nich wiedzieć?

panele-na-ogrzewanie-podlogowe-min

Ogrzewanie podłogowe cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. To całkowicie zrozumiałe – jest efektywne, a przy tym estetyczne. Pozwala wyeliminować problem widocznych grzejników czy nieestetycznych rur. Decydując się na nie musimy jednak mieć świadomość, że jest to ogrzewanie, które wymaga odpowiednich rozwiązań – również w kwestii sposobu wykończenia podłogi.

Po czym poznać dobre panele na ogrzewanie podłogowe?

Wiele osób uważa, że posiadając ogrzewanie podłogowe możemy stosować jedynie płytki ceramiczne. Nie jest to jednak prawdą. Rozwiązaniem, które sprawdza się równie dobrze, są panele na ogrzewanie podłogowe. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to pierwsze z brzegu panele, które znajdziemy w sklepie budowlanym. Aby spełniły swoją funkcję, muszą bowiem charakteryzować się pewnymi parametrami. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o panelach na ogrzewanie podłogowe.

Aby wybrać panele na ogrzewanie podłogowe, które nie będą odkształcać się pod wpływem temperatury, a jednocześnie świetnie przewodzić będą ciepło, warto zwracać baczną uwagę na oznaczenia producentów. Informują nas one o tym, czy dany rodzaj paneli sprawdzi się, czy też nie będzie odpowiednio przewodził ciepła. Oto symbole i parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • AC, czyli klasa ścieralności – im wyższa cyfra po symbolu, tym bardziej odporne są panele (w przypadku ogrzewania podłogowego warto stawiać na panele AC3 lub AC4);
  • klasa użyteczności – to parametr określający, czy dany rodzaj paneli nadaje się do użytku domowego, czy też w obiektach publicznych (jeśli zależy nam na tym, by panele sprawdziły się na ogrzewaniu podłogowym, stawiajmy na produkty, które posiadają klasę użyteczności pomiędzy 31, a 32).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Parametry podane przez producenta to nie jedyne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Liczy się bowiem również grubość paneli. Obecnie na rynku znajdziemy panele o grubości od 6 do 12 mm. Jak można się domyślić, w przypadku ogrzewania podłogowego lepiej wybrać te, które są cieńsze. W znaczącej większości przypadków takie panele na ogrzewanie podłogowe lepiej radzą sobie z przewodzeniem ciepła. Nie powinniśmy jednak decydować się na najcieńsze z dostępnych modeli. Najlepiej sprawdzają się te o grubości 8-9 mm. Są cienkie, dobrze przewodzą ciepło, ale przy tym są odporne na odkształcenia.

Równie ważną kwestią jest to, w jaki sposób montowane są panele. W przypadku ogrzewania podłogowego lepiej zrezygnować z tych, które wymagają klejenia. Pod wpływem ciepła kleje mogą bowiem wydzielać substancje nie będące obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego też zaleca się stosowanie paneli, które łączy się przy użyciu systemów zatrzaskowych.

Dlaczego zastosowane podkłady są tak ważne?

Mówiąc o panelach na ogrzewanie podłogowe, nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak ważne jest to, co znajdzie się pod nimi. Podkłady oraz folia ułożona na posadzce mają ogromny wpływ na skuteczne przewodzenie ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest wybór cienkiej pianki lub tektury falistej. Należy raczej zrezygnować z korkowych podkładów, które choć dobrze wyciszają podłogę, jednocześnie utrudniają przepływ ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *