Oświetlenie schodów i klatki schodowej – najciekawsze rozwiązania

oswietlenie-schodow

Schody w domach prywatnych najczęściej znajdują się tam, gdzie nie dociera naturalne światło. Właśnie z tego powodu, warto zaplanować dobre oświetlenie schodów. Jakie rozwiązania uczynią przestrzeń schodów bardziej praktyczną i bezpieczną? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Jakie powinno być oświetlenie schodów?

Oświetlenie schodów wewnętrznych powinno być stonowane, o niższym poziomie natężenia niż w innych pomieszczeniach. Przede wszystkim nie może oślepiać poruszających się po schodach osób.

O oświetleniu schodów wewnętrznych warto pomyśleć już podczas wykonywania instalacji elektrycznej, czyli jeszcze zanim wybierzemy materiały wykończeniowe. Dzięki temu łatwiej będzie nam doprowadzić odpowiednie zasilanie i przewody. Te powierzchnie możemy oczywiście doświetlić, nawet gdy są już wykończone, jednak nie zawsze jest to możliwe i czasem stanowi pewne utrudnienie dla wykonawców.

Oświetlenie schodów i klatki schodowej — jakie są możliwości?

Pierwszą propozycją są bardzo popularne kinkiety. Są to lampy ścienne, które pozwalają na jasne oświetlenie klatki schodowej. Możemy ustawić je tak, by światło padało bezpośrednio na stopnie. Wcześniej konieczne będzie przygotowanie ścian do wykonania instalacji elektrycznej, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej.

Wybór kinkietów dostępnych na rynku jest ogromny, dzięki temu możemy dopasować je do wnętrza zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Kinkiety mogą być w formie minimalistycznej i nowoczesnej lub też wyposażone w abażury z tkaniny. Wszystko zależy od charakteru naszego wnętrza.

Kolejną propozycją godną uwagi jest łącznik schodowy. Umożliwia on zapalanie i gaszenie światła z dwóch miejsc. Jest to przydatne zarówno w przypadku schodów, długich korytarzy, jak i pomieszczeń mających więcej niż jedno wejście. Co ciekawe, jeśli zastosujemy z łącznikiem schodowym także łączniki krzyżowe, możemy zapalać i gasić światło z różnych miejsc. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, które coraz częściej stosują osoby budujące swoje domy jednorodzinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *