Żywotność i wydajność paneli fotowoltaicznych to kluczowe aspekty, o które pyta wiele osób zainteresowanych fotowoltaiką. Zarówno na żywotność jak i wydajność paneli solarnych ma wpływ wiele czynników.
POGODA
Pogoda odgrywa znaczącą rolę jeśli chodzi o żywotność paneli słonecznych. Silna wichura może spowodować opadanie gałęzi i uszkodzenie antyrefleksyjnej powłoki szklanej, która pokrywa panele słoneczne. Intensywne opady śniegu mogą spowodować utratę integralności strukturalnej paneli i przyspieszyć degradację, a duże gradobicie może uszkodzić szkło. Jednak większość producentów testuje i certyfikuje swoje panele pod kątem odporności na burze i inne niesprzyjające warunki pogodowe.
PROBLEMY Z INSTALACJĄ
Panele słoneczne zazwyczaj nie są podatne na defekty, ponieważ są zbudowane z myślą o bardzo dużej trwałości. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas pierwszego łączenia i montażu paneli. Inżynierowie zajmujący się energią słoneczną będą musieli wziąć pod uwagę system połączeń, a także stan dachu podczas montowania paneli słonecznych.
Stary, uszkodzony lub nieszczelny dach może później spowodować poważne problemy, jeśli instalator nie oceni prawidłowo zaistniałych problemów. Pamiętaj, aby przeprowadzić badania i znaleźć zaufanego instalatora (np. fotowoltaika w Warszawie) przed wykonaniem jakichkolwiek prac w domu lub firmie.
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYDAJNOŚĆ PANELI SŁONECZNYCH
Oto dwa główne czynniki, które mogą wpływać na wydajność systemu paneli słonecznych.
A) POZYCJA MONTAŻOWA
Panele słoneczne działają w oparciu o ilość energii słonecznej, którą mogą wchłonąć. Zainstalowanie paneli tak, aby były skierowane na jak najwięcej słońca, poprawi ich wydajność. Dlatego montaż jest kluczowym czynnikiem do rozważenia pod względem produkcji energii.
Panele słoneczne na dachu pochłaniają różne ilości światła słonecznego w ciągu dnia, gdy słońce porusza się po niebie. Ale ogólnie rzecz biorąc, skierowanie na południe jest jedyną słuszną orientacją na ekspozycję na słońce przez cały dzień.
B) PROMIENIOWANIE SŁONECZNE
Większość ludzi ma błędne przekonanie, że ciepło słoneczne pozwala ogniwom fotowoltaicznym (PV) w panelach słonecznych wytwarzać energię elektryczną. W rzeczywistości to światło słoneczne ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania paneli słonecznych i wytwarzania zrównoważonej energii. Wytwarzanie energii z paneli słonecznych jest bezpośrednio związane z ilością światła słonecznego (promieni UV), które pada na panel.