Kocioł na pellet czy ekogroszek? Porównujemy automatyczne kotły stałopalne

paliwopellet

Kotły na paliwo stałe to coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Niewiele mają wspólnego ze starymi piecami węglowymi, które wymagały stałego nadzoru i były nieekologiczne. Kocioł na ekogroszek czy pellet? Który z nich wybrać? Podpowiadamy!

Kiedy warto zainstalować kocioł na ekogroszek?

Piece węglowe – tzw. kopciuchy – stopniowo przechodzą do historii. Nie tylko odpowiadały za znaczne zanieczyszczenie powietrza, ale były też uciążliwe w obsłudze i nie tak bezpieczne jak nowoczesne kotły.

Kocioł na ekogroszek sprawdza się przede wszystkim w dużych, starszych domach ze słabym dociepleniem i starszą instalacją z dużą ilością wody. Idealnie nadaje się do domów wielorodzinnych z lat 80. Przemawia za tym m.in. ekonomia. Jest to bowiem stosunkowo niedrogie rozwiązanie – zarówno jeśli chodzi o koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne. Paliwo jakim jest ekogroszek jest też bardziej kaloryczne niż pellet.

Warto zaznaczyć, że wybierając kocioł na ekogroszek z certyfikatem 5 klasy i Ecodesign, mamy do czynienia z urządzeniem przyjaznym środowisku. Emisja zanieczyszczeń, w tym pyłów jest bowiem w ich przypadku relatywnie niska.

Kocioł pelletowy – w jakich przypadkach się sprawdzi?

Kocioł na pellet ma tę zaletę, że pozostaje po nim mniejsza ilość popiołu. Co więcej, pellet to odnawialne źródło energii, a nie paliwo kopalne. Urządzenie to warto zainstalować także wtedy, gdy zależy nam na tym, by było jak najbardziej bezobsługowe. Kocioł pelletowy automatycznie się rozpala i wygasza. Szukasz kotła pelletowego lub na ekogroszek? Duży wybór znajdziesz na defro.pl/kotły-na-pellet .

W ramach programu “Czyste Powietrze” na kocioł pelletowy można uzyskać dofinansowanie. Niestety od 2022 roku. program nie będzie obejmował kotłów na ekogroszek

Zalety kotłów pelletowych i na ekogroszek

Oba rodzaje kotłów mogą być wysoce zautomatyzowane. Dzięki temu można nimi sterować zdalnie, za pomocą smartfona czy laptopa.

Kocioł na ekogroszek musi pracować ciągle. Gdy osiągnie temperaturę zadaną (w pomieszczeniu bądź w kotle) urządzenie przechodzi w tzw. nadzór, który będzie miał za zadanie podtrzymanie żaru.

Palenie w kotle na pellet i na ekogroszek to dużo wygodniejsze i lepsze rozwiązanie niż palenie w kotle zasypowym. Co więcej, oba te urządzenia obowiązują te same normy emisyjne jeśli chodzi o CO, OGC czy PM. Okazuje się, że gdyby wymienić wszystkie obecnie funkcjonujące kotły zasypowe na kotły automatyczne spełniające 5 klasę i Ecodesign emisja zanieczyszczeń spadłaby o około 90 procent!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *