Profesjonalne położenie płytek wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także odpowiedniego sprzętu. Mowa tutaj przede wszystkim o przecinarkach do glazury i płytek. Jak wybrać odpowiednią przecinarkę do glazury, spośród setek ofert sklepów internetowych?
Przecinarki ręczne vs elektryczne
Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać przed wyborem odpowiedniej przecinarki do glazury jest to, jakiego rodzaju ma ona być? Dwa podstawowe rodzaje przecinarek to te ręczne oraz elektryczne. Oba z nich mają swoje zalety oraz wady. Przecinarki ręczne są bardzo proste w użyciu i nie wymagają konieczności podłączania ich do prądu. Doskonale sprawdzają się przy układaniu płytek o niedużym rozmiarze. Z kolei przecinarki elektryczne, które są wyposażone w silnik oraz tarczę, umożliwiają cięcie płytek o dużych rozmiarach.
Długość i głębokość cięcia
Na te parametry musimy zwrócić szczególną uwagę. Cięcie płytek może odbywać się wzdłuż boku bądź po przekątnej. W związku z tym musimy pamiętać o tym przy wyborze odpowiedniej przecinarki do płytek ceramicznych, tak aby było możliwe wykonanie obróbki płytek o wymiarach jakie potrzebujemy. Równie ważna jest głębokość cięcia, która informuje o grubości maksymalnej ciętego materiału.
Chłodzenie
Przecinarki elektryczne wyposażone są w odpowiednie chłodzenie. Najbardziej popularne są przecinarki górnowrzecionowe z chłodzeniem wodnym. Dolnowrzecionowe przecinarki są przystosowane do cięcia na sucho. Niestety ich ostrza zużywają się bardzo szybko.
Sprawdź wysokiej jakości przycinarki do glazury sklep internetowy i wybierz doskonały sprzęt znanych producentów.
Prowadnice
Prowadnice mają za zadanie komfortowe prowadzenie tarczy tnącej, tak aby możliwe było wykonanie precyzyjnego cięcia. Wyróżniamy dwa główne typy prowadnic (równoległa oraz kątowa). Prowadnica równoległa służy do cięcia wzdłuż płytki, natomiast kątowa do cięcia po przekątnej. W sklepach znajdziemy zarówno przycinarki jednoprowadnicowe jak i dwuprowadnicowe. Koszt mniej zaawansowanej przecinarki do glazury to zwykle kilkaset złotych. W przypadku bardziej nowoczesnego i rozbudowanego urządzenia możemy spotkać się z cenami przekraczającymi nawet 4000zł.