Dlaczego warto zastosować cienkowarstwową zaprawę klejową?

produkty-zaprawy-klejace-article.png

Cienkowarstwowa zaprawa klejowa może być wykorzystywana np. do łączenia elementów z betonu komórkowego czy też bloczków silikatowych. To produkt, który jest dostępny w postaci gotowej mieszanki, niemalże przystosowanej do bezpośredniego użycia. Wystarczy, że do mieszanki doda się wody i dokładne wymiesza składniki (za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonego mieszadła), a uzyskuje się zaprawę klejową przygotowaną do rozpoczęcia prac murarskich. Dlaczego warto wybrać właśnie cienkowarstwową zaprawę klejową? Czym różni się ona od tradycyjnej zaprawy?

Cechy fizyczne zaprawy

Zaprawy cienkowarstwowe są nowoczesnym rozwiązaniem, które cechuje się długim czasem obróbki, dobrymi właściwościami wiążącymi oraz szybkim przyrostem wytrzymałości. Co więcej decydując się na wykorzystanie spoiny cienkowarstwowej można mieć pewność mniejszego (bardziej ekonomicznego) zużycia zaprawy – cienkowarstwowa zaprawa klejowa  musi być, zgodnie z wytycznymi normowymi, nakładana tak, by jej grubość w murze była nie mniejsza niż 0,5 mm i nie większa niż 3 mm.

Wyższe parametry termiczne ścian

Murując ściany z betonu komórkowego lub bloczków silikatowych przy użyciu cienkowarstwowej zaprawy klejowej, można uzyskać większą wytrzymałość przegród a także ich lepsze parametry termiczne. Cienka spoina zabezpiecza ściany zewnętrzne przed ryzykiem pojawienia się zjawiska podłużnych mostków termicznych, a więc miejsc niechcianej ucieczki ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Tym samym ściany murowane z wykorzystaniem cienkowarstwowej zaprawy klejowej zapewniają wysoką ochronę termiczną obiektów poprzez przyczynianie się do zmniejszenia strat ciepła, które mogą pojawiać się w okresie eksploatacji.

Uniwersalne zastosowanie zaprawy cienkowarstwowej

Przy użyciu zaprawy klejowej cienkowarstwowej można murować niemalże ze wszystkich materiałów charakteryzujących się wysoką dokładnością wykonania: takich jak np. bloczki i płytki z betonu komórkowego czy też elementy silikatowe. Jeżeli bloczki są wykonane z odpowiednią jakością wymiarową, to dla możliwości zastosowania zapraw cienkowarstwowych nie ma znaczenia geometria powierzchni czołowej elementów. Co oznacza, że zaprawa klejowa może być wykorzystana do łączenia ze sobą bloczków z powierzchnią czołową profilowaną na pióro i wpust (gdy nie ma konieczności wypełniania spoiny pionowej), jak i do łączenia gładkich bloczków (dla których konieczne jest wypełnienie i spoiny pionowej i poziomej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *