Co warto wiedzieć o zaliczce na kredyt mieszkaniowy?

dom na kredyt

Kupno domu to ważna decyzja, która wymaga szczegółowego planowania. W obecnym scenariuszu dotyczącym nieruchomości (gdzie czynsze są bardzo wysokie), sensowne jest zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego i spłacanie rat kredytu zamiast czynszu. Obecnie ceny nieruchomości są niezwykle wysokie szczególnie w dużych i średnich miastach. To utrudnia ich zakup szerokiej grupie potencjalnych nabywców o średnich i niższych dochodach. Dla większości osób z tej grupy, jedynym sensownym rozwiązaniem może okazać się właśnie kredyt mieszkaniowy.

Czym jest kredyt mieszkaniowy

W przypadku kredytów mieszkaniowych zazwyczaj 80% ceny nieruchomości jest finansowane przez bank, podczas gdy osoba ubiegająca się o niego powinna uzbierać min. 20% jako zaliczkę. Osobom poszukującym kredytu mieszkaniowego często trudno jest również uzbierać tą właśnie zaliczkę. Panująca w gospodarce inflacja nie sprzyja oszczędzaniu, a zarobienie kwoty przeznaczonej na zaliczkę na nieruchomość jest procesem czasochłonnym i niezwykle trudnym. Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki celem uzyskania środków, które będzie można przeznaczyć jako wpłata własna do zakupu nieruchomości. Więcej informacji na temat pożyczek gotówkowych znajdziesz w tym artykule: https://pracaplastyczna.pl/index.php/artykuly/2271-pozyczka-gotowkowa-na-abc-plastyczne-materialy-przybory

Zaliczka jest definiowana jako kwota zapłacona z góry sprzedawcy i stanowi również zabezpieczenie dla instytucji finansowej

Instytucja finansowa bierze pod uwagę fakt, że w nieruchomość zainwestowana jest znaczna część Twoich osobistych środków, a więc klient jest skłonny spłacić zaciągnięty kredyt mieszkaniowy.

Co warto wiedzieć o zaliczce kredytu mieszkaniowego?

Z definicji nie ma maksymalnego limitu zaliczek. Minimum 20% jest wymagane przez wiele banków w Polsce. Im wyższa zaliczka, tym rzecz jasna mniejsza kwota pobierana jako kredyt mieszkaniowy. Na wielkość zaliczki może wpływać również kilka innych czynników, a jednym z nich jest wiek nieruchomości. Banki sceptycznie podchodzą do finansowania nieruchomości, która ma więcej niż 15 lat. W takich przypadkach kwota zaliczki może wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *