Certyfikowane place zabaw cieszą się coraz większą popularnością

certyfikowany plac zabaw

Świadomość rodziców jest coraz większa, dlatego za wszelką cenę starają się uchronić dzieci przed wszelkimi możliwymi niebezpieczeństwami. To samo tyczy się ich pobytu na placu zabaw. Nierzadko sprawdzają oni ich bezpieczeństwo na podstawie certyfikatu, który wydawany jest przez specjalistyczne firmy robiące w takich miejscach audyty.

Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze

Plac zabaw może być najpiękniejszy i najbardziej zachęcający ze wszystkich, jakie kiedykolwiek istniały. Dopóki jednak nie ma pewności, że dzieci są tam bezpieczne, mało który rodzic z niego skorzysta. Estetyka jest ważna, ponieważ dzieci chętniej korzystają z ładnych urządzeń, jednak przy projektowaniu zawsze na pierwszym miejscu powinno się stawiać to, żeby było to miejsce eliminujące zagrożenia. Dzięki temu, że istnieją certyfikowane place zabaw, rodzice nie muszą sprawdzać już tego bezpieczeństwa empirycznie. Dokument ten jest dla nich cenną informacją o tym, że sprzęty pozytywnie przeszły kontrole techniczne, a urządzenia można bez przeszkód używać. Nie ma to oczywiście znaczenia dla samych użytkowników, dopóki nie zrobią sobie krzywdy. A pamiętajmy, że informacje o takich wypadkach szybko rozchodzą się wśród rodziców i może się okazać, że niewiele osób przyjdzie skorzystać z takiego miejsca.

Przepisy i atesty są istotną informacją

Certyfikowane place zabaw spełniają normę PN-EN 1176. Świadczy ona o tym, że zestawy posiadają niezbędne atesty i są dopasowane do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Najlepsi producenci oferują doradztwo, dzięki któremu można idealnie dobrać zestawy urządzeń, odpowiadające naszej grupie docelowej i dopasowane do miejsca, które posiadamy. Dobrze dobrany plac zabaw będzie zawsze pełen uśmiechniętych dzieci.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu placu zabaw?

Sprawdźmy, czy przy regulaminie użytkowania znajduje się poświadczenie posiadania certyfikatu. Zwróćmy również uwagę, z którego jest roku, ponieważ jeśli przyznany był co najmniej 10 lat wstecz mógł się już przedawnić, a urządzenia zniszczyć. Zobaczmy najpierw “gołym okiem” czy zestawy nie są zniszczone. Odmalowanie ich nie zawsze wiąże się z remontem, a przecież wszystkie części powinny dobrze do siebie pasować i być stabilne. Wszelkie luzy mogą bowiem stanowić niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *